Akupunktura
Akupunktura jest jednym z trzech filarów TCM (Tradycyjnej Chińskiej Medycyny).
Może nawet nie najważniejszym! TCM zbudowane jest również na dietetyce i ziołolecznictwie. Te trzy gałęzie TCM są ze sobą ściśle powiązane.
Przy prawidłowej diagnozie i wykonaniu akupunktura jest wolna od działań ubocznych. Z powodzeniem można ją stosować u zwierząt. Czworonożni pacjenci na ogół bardzo dobrze znoszą zabiegi.
Gabinet Weterynaryjny Meridian to pierwszy gabinet akupunktury weterynaryjnej w Warszawie i jeden z dwóch pierwszych w Polsce.



O metodzie akupunktury
Słowo akupunktura pochodzi od łacińskiego acus = igła i pungere = nakłucie, bowiem metoda ta polega na wkłuwaniu specjalnych igieł w tzw. punkty akupunkturowe, które cechuje szczególna budowa anatomiczna i niższy opór elektryczny w porównaniu do otaczającej skóry. Punkty akupunkturowe leżą na liniach, zwanych meridianami.
Zwierzętom będącym często już w podeszłym wieku i cierpiącym np. na przewlekłe zwyrodnienie stawów medycyna klasyczna nie może zaoferować wiele więcej niż przyjmowanie leków sterydowych lub niesterydowych przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Jak wiadomo jednak taka długodystansowa terapia nie jest obojętna dla organizmu. Wtedy można zwierzęciu pomóc stosując akupunkturę, dzięki której udaje się zmniejszyć ilość leków przeciwbólowych lub, w wielu wypadkach, całkowicie się z nich wycofać.
Jak przebiega leczenie akupunkturą
Zwykle, szczególnie w przypadku dolegliwości bólowych, stosuje się serię 10 zabiegów co tydzień, choć jest to sprawa indywidualna – w pewnych sytuacjach wystarczyć może mniejsza ilość zabiegów lub/i należy zachować krótsze … lub dłuższe … odstępy między nimi.
Do wykonywania nakłuć nie jest potrzebne żadne znieczulenie. U szczególnie wrażliwych pacjentów można zastosować laseropunkturę. Na jednym spotkaniu wkłuwa się przeważnie nie więcej niż 10-15 igieł.
Akupunktura jest zabiegiem, w którym następuje przerwanie ciągłości skóry, trudno więc powiedzieć, że jest ona całkowicie bezbolesna. Ponieważ jednak igły akupunkturowe są bardzo cienkie i mają zupełnie inną budowę niż igły iniekcyjne, to dominującym odczuciem jest tu nie wrażenie powstałe w wyniku ukłucia, lecz uczucie rozpierania związane ze stymulacją punktu przez igłę. Jest to wrażenie nieporównywalne z tym powstałym w czasie wkłucia igły do zastrzyku.

Zastosowanie akupunktury
Kiedy warto rozważyć akupunkturę
Akupunktura ma działanie regulacyjne i przeciwbólowe, leczenie za jej pomocą można zatem podjąć w przypadku odwracalnych zaburzeń funkcji w organizmie. Należą do nich m.in.:
Funkcjonalne zaburzenia w obrębie mięśniowego aparatu ruchu
Np. ostry ból urazowy, bóle i zaburzenia funkcjonalne w obrębie kręgosłupa, kończyny piersiowej i miednicznej,
Pozostałe przypadki, w których warto rozważyć akupunkturę i TCM
Np. niektóre zaburzenia funkcji narządów wewnętrznych, astma, niektóre choroby skóry, ogólna stymulacja układu immunologicznego, rehabilitacja pooperacyjna, zaburzenia behawioralne (w połączeniu z codzienną pracą)